Pomoc
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wsparcia:
POMOCOWNIA DLA RODZIN
Stowarzyszenie ASLAN
Od stycznia 2022 roku w Stowarzyszeniu ASLAN ruszył nowy cykl zajęć dla dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat mieszkających w Dzielnicy Śródmieście lub uczęszczających do Śródmiejskich placówek oświatowych: przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych.
Do skorzystania z pomocy doświadczonego zespołu psychologów, pedagogów i terapeutów zapraszamy również rodziców chcących dobrze towarzyszyć dziecku w rozwoju lub tych, którzy są zaniepokojeni rozwojem i zachowaniem swoich dzieci.
Nasze działania są bezpłatne, skierowane w pierwszej kolejności do rodzin, które potrzebują wzmocnienia własnych umiejętności wychowawczych.
Nasza oferta zawiera pomoc psychologiczną, w tym:
- indywidualne konsultacje diagnostyczne dla dzieci i rodziców;
- indywidualną, grupową terapię dla dzieci;
- grupy socjoterapeutyczne;
- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców;
Pomoc pedagogiczną, w tym:
- specjalistyczną pomoc pedagogiczną dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
- zajęcia ogólnorozwojowe z elementami terapii ręki;
- trening funkcji poznawczych;
- ocenę gotowości szkolnej dzieci przygotowujących się do szkół;
- indywidualne zajęcia wspomagające rozwój psychomotoryczny;
- diagnozę w kierunku zaburzeń przetwarzania słuchowego;
- grupowe zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne;
- warsztaty „Bohaterska Wyobraźnia: Heroic Imagination Project";
- trening funkcji poznawczych.
Uwaga: o kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń.
Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy w godzinach 8:30 – 20:00 telefonicznie, mailowo lub osobiście.
Ośrodek Pomocy Psychologicznej Rodzinie
Stowarzyszenia ASLAN
ul. Nowolipie 17
00-150 Warszawa
Tel. 22 636 49 04
e-mail: stowarzyszenie@aslan.org.pl
Artykuły Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczne nr 12
Poradnia Top - zajęcia dla rodziców
Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie
Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Pomoc psychologiczna - w stolicy wspieramy, przeciwdziałamy i pomagamy
Wykaz zespołów wspomagania rozwoju dziecka
Mediacje Rodzinne
Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców
Dbaj o siebie i innych - o czym warto pamiętać!
Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października cały kraj został objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.
4 zasady bezpieczeństwa – DDMA
Skuteczna walka z koronawirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA:
dystans
dezynfekcja
maseczka
aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju
Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Na czym to polega? Po zainstalowaniu aplikacji nasz telefon będzie monitorował otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (ale nie osób), na których także zainstalowana jest ta aplikacja. W tym czasie STOP COVID – ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.
Akcja #WspierajSeniora
Przypominamy również o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom z naszego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.
Jak pomagać? – Cztery proste kroki:
pobierz plakat #WspierajSeniora
podaj namiary na siebie – imię i numer telefonu
wydrukuj go i…
powieś na swoich drzwiach, na klatce lub na najbliższym słupie ogłoszeniowym.
Czekaj na telefon!
Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka.
Czasem wystarczy:
zrobienie zakupów,
wyprowadzenie psa,
odbiór przesyłki z poczty,
wykupienie recepty.
Ten niewielki gest może uratować wiele osób.
Włączmy się w system wsparcia
Zinstytucjonalizowany system wsparcia działa w oparciu o działania samorządów, m. in. poprzez ośrodki pomocy społecznej. Jednak, każdy kto pragnie się zaangażować, może zostać wolontariuszem.
Aby pomagać, możemy też zgłosić się do takiego ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy. Ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat.
Wytyczne
Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 4 maja 2020 [.pdf, 3.29 MB]
Zawieszenie zajęć
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się korona wirusa. Rodzicu, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze. zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę.
Zasiłki
Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Profilaktyka dotycząca koronawirusa.
Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę [.png, 126.38 kB]
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice [.png, 222.93 kB]